Ako ste ikad sjedili na podu s bebom koja gleda u žlicu kao da je otkrila svjetsko čudo, znate o čemu pričamo. To nije samo žlica. Za njih je to cijeli novi svemir, otkriće koje treba dobro istražiti. To je zvuk, tekstura, svjetlo koje se reflektira pod kutom od 17 stupnjeva, ali i osjećaj hladnoće pod malim, znatiželjnim prstima. I dok se vi možda pitate “Jesam li dovoljno prisutan? Trebam li još nešto raditi? Hoće li se sjećati ovoga?”, vaše dijete zna da ste vi tu.

Roditeljstvo u prvoj godini nije Pinterest board. Nema savršeno složenih edukativnih kutija, nema pažljivo biranih ekoloških drvenih igračaka na svakom koraku. Imate taj pod na kojem sjedite zajedno, igračke koje škripe na sav glas i vaš smijeh na njihove slatke nespretne trenutke. I upravo tu, u toj nesavršenoj, stvarnoj svakodnevici događa se razvoj.
Igra nije gubitak vremena, a kamoli nije način da se dijete zabavi dok vi nešto obavljate. Igra je djetetova prva forma komunikacije. Njihov posao. Njihov prvi jezik. U tih nekoliko pokreta, osmijeha i šašavih grimasa događa se cijeli svemir emocionalne povezanosti, senzorne integracije i početak kognitivnog razvoja. I vjerujte, oni vas gledaju, upijaju i pohranjuju svaki tren.
A sad zamislite da možete to sve raditi i pritom se ne dosađivati.
U nastavku donosimo konkretne ideje za igre s bebama do godinu dana koje nisu sterilne, već pune života i koje neće izmoriti vaše živce. Nema potrebe za savršenstvom – samo za prisutnošću, hrabrošću da se spustite na pod i da u toj igri (makar pet minuta dnevno) budete 100 % tamo. Jer dok te male ručice istražuju svijet, vaš zadatak je učiniti ga sigurnim, zanimljivim i punim ljubavi.

Evo nekoliko kreativnih ideja za igre koje će potaknuti razvoj vašeg djeteta i istovremeno izgraditi snažnu emocionalnu povezanost.
Senzorna kutija iznenađenja
Pripremite kutiju s različitim teksturama i predmetima poput mekanog pliša, glatkog plastike ili šuškavog papira. Dopustite djetetu da istražuje, dodiruje i istražuje različite površine. Ova jednostavna igra potiče razvoj senzornih sposobnosti i ruku.
Šarene kutije blokova
Skupite raznobojne blokove i zajedno s djetetom gradite male kule. Ova aktivnost potiče fine motoričke vještine, koordinaciju ruku i očiju te razumijevanje osnovnih pojmova poput "gore" i "dolje".
Zagonetne kutije s poklopcem
Pronađite male kutije s poklopcem i stavite unutra igračke ili predmete koje dijete voli. Neka dijete otvara i istražuje sadržaj. Ova igra potiče razvoj mašte, poboljšava fine motoričke vještine i razumijevanje uzroka i posljedica.
Veselo crtanje s prstima
Stavite papir na stol i dopustite djetetu da istražuje boje prstima. Ova jednostavna aktivnost potiče kreativnost, razvoj finih motoričkih vještina i osjetilnu percepciju boja.

Glazbena eksploracija
Stavite različite vrste glazbenih instrumenata (plastične bubnjeve, marake, zvečke) na pod i pustite dijete da istražuje zvukove. Ova igra potiče auditivni razvoj i koordinaciju pokreta.
Skrivanje igračaka
Sakrijte omiljene igračke ispod jastuka ili deka. Neka dijete istražuje i otkriva skrivene predmete. Ova igra potiče razvoj prostorne svijesti i koordinaciju pokreta.
Sortiranje igračaka za razumijevanje boja i oblika
Postavite različite igračke pred dijete i potaknite ga da ih sortira prema bojama ili oblicima. Ovo razvija razumijevanje boja i oblika.
Početci crtanja i modeliranja - kreativna ekspresija
Djeca obožavaju crtati i mijesiti, a ova aktivnost potiče kreativnost i fine motoričke vještine. Crtajte zajedno kako biste potaknuli mališane na kreativno izražavanje.

Slaganje kockica i slagalica za razvoj motoričkih vještina
Potičite dijete na slaganje kockica i slaganje slagalica kako biste unaprijedili motoričke vještine i koncentraciju.
Ples
Pustite glazbu i plešite zajedno s djetetom. Ova aktivnost potiče motoričke vještine, ritam i jača emocionalnu povezanost kroz zajedničku zabavu.
Lutkarsko kazalište s prstima
Koristite prste kao likove u malom lutkarskom kazalištu. Ova igra potiče jezični razvoj, maštu i socijalne vještine.
Igra za prve korake: poticanje samostalnosti
Ako je dijete u fazi držanja za namještaj, koristite stolicu ili čvrstu kutiju kako biste potaknuli prve korake. Ova igra gradi povjerenje i potiče samostalnost.
Istraživanje tekstura: osjetilna percepcija
Ponudite različite igračke i predmete s različitim teksturama kako biste potaknuli dijete da istražuje i razvija svoja osjetila.

Igrajući se s djetetom od godinu dana, ne samo da potičete njegov fizički i kognitivni razvoj, već i jačate emocionalnu povezanost. Važno je prilagoditi igre prema individualnim interesima djeteta i uvijek osigurati sigurno okruženje za istraživanje.
Uvijek se sjetite da je igra način učenja i izražavanja ljubavi koji će oblikovati vaše zajedničke uspomene.
Izvor naslovne fotografije: Pexels