Da, da, sve znamo. To je počelo sa „Samo ćemo uzeti još jedan body, znaš, onaj s medvjedićem“. Onda ste „usput“ kupili pastelne silikonske žličice, eko drveni set tanjurića u boji kadulje, mini čizme koje nitko nikad neće nositi jer dijete još ni ne hoda i sve si to na karticu, naravno. Jer ste roditelj. Jer mislite da vam je zadatak djetetu pružiti sve.
Ali stanite malo. Ovo je poziv na buđenje. Financijski detoks za mame i tate - jer roditeljstvo ne mora značiti bankrot.

Vrijeme je za financijski reality check
Moderni roditelji žive brzo i troše još brže. No vrijeme je da malo stanemo na loptu te da pogledamo svoje navike u oči i priznamo kako prečesto kupujemo iz emocije, a ne iz potrebe.
Financijski detoks u principu ne znači samo prestanak trošenja, nego i reset odnosa prema novcu, potrošnji te svemu onome što zaista čini roditeljstvo vrijednim.
Znamo, moderno roditeljstvo je u najmanju ruku komplicirano. S jedne strane, bombardirani smo slikama savršeno opremljenih dječjih soba i #momlife objava gdje svaki kutak odiše specijalnom modernom estetikom. No, s druge strane, tu je i realnost – umor, kaos i minus na računu do 20. u mjesecu.
Mislim da smo svi svjesni kako kupujemo više nego ikad prije. Ali ne zato što trebamo, nego zato što smo uvjereni da tako moramo.
Marketing za roditelje igra na emocije, strah i društvenu usporedbu. Ako ne kupite Montessori edukativni toranj za 200 eura, tko zna hoće li vaše dijete ikada naučiti razlikovati lijevo od desnog. No, ruku na srce, je li to zaista baš tako?

Kako početi provoditi financijsku pismenost kod svoje djece
Papir i olovka više ne prolaze u današnje vrijeme ili jednostavno više nisu dovoljni. Možete iskoristiti neke od aplikacija za budžetiranje: Revolut, Mint, YNAB i tako si pomoći.
Zajednički obiteljski budžet je također nešto što može pomoći. Da, i partner treba znati koliko košta sve. Pogotovo onaj koji misli da pelene rastu na drveću.
Kada su financijski savjeti u pitanju, treba krenuti od malih nogu i ne fokusirati se samo na sebe, a djetetu govoriti da će ono naučiti o novcu kada za to dođe vrijeme. Kad dobije prvi džeparac, možda već bude kasno. Zato, učite ga od malih nogu kids jar sistemu. Neka djeca znaju što je novac i koja mu je namjena. Oni moraju znati da novac ne služi samo za kupnju, nego i za štednju, pa i donaciju. Neka klinci sami biraju kamo ide koji cent iz njihove blagajne.
Isto tako, ne zaboravite na razgovore o novcu. Usadite im odmalena da razgovor o financijama ne mora dolaziti uz sram, šaptanje i nelagodu. Mnogi od nas odrasli su s uvjerenjem da je novac tabu. Vrijeme je da taj tabu srušimo. Financijska pismenost je novi oblik roditeljske ljubavi i gradi se od najranijih dana.

Greške vezane za financije koje svi radimo u odgoju (i kako ih ne ponoviti)
1. Kupujemo emocijama, a ne planski
Naravno da taj osmijeh zaslužuje foto session, matching outfite i skupi mobitel s jako dobrom kamerom da snimimo sve važne trenutke koje želimo zabilježiti. Ali iskreno, većinu “neodoljivih” stvari dijete preraste prije nego ih stignete oprati, zato je važno naučiti razlikovati trenutak sreće od dugoročne koristi.
2. Podcjenjujemo snagu malih troškova
Pelene, maramice, coffee-to-go na dječjem igralištu, “neplanirani” Uber jer kiša i kolica… Ako mislite da su to sve popratne sitnice, vrlo često se na kraju mjeseca scenarij odvije tako da se ispostavi kako su to bili razarači budgeta. Rješenje je da pratite gdje vaš novac stvarno odlazi.
3. Ne učimo djecu vrijednosti novca
Ne morate im čitati burzovne izvještaje prije spavanja, ali možete im pokazati kako primjerice funkcionira trgovina, zašto nešto vrijedi više i kako štednja može biti cool, a ne dosadna. Financijska pismenost počinje kod kuće – uz roditelje, a ne u izazovnim životnim periodima prilikom prvog zaposlenja i slično.

4. Ignoriramo budućnost jer smo u preživljavanju
Znamo, u današnje vrijeme je užasno teško razmišljati o mirovini dok pokušavamo nahraniti dijete i hendlati sve životne troškove dok cijene svega istovremeno nezaustavljivo divljaju. Ali baš zato je važno postaviti automatiziranu štednju, čak i malu. Jer “kasnije” dođe brže nego što mislimo.
5. Uspoređujemo se s drugim roditeljima
Ako gledate onu mamu koja je upravo objavila milijun Instagram storyja iz Disneylanda, ne trebate osjećati grižnju savjesti i misliti kako je ona bolja mama od vas. Možda je to putovanje izrealizirala uz dugu štednju ili ga platila na 27 rata. Ako često srećete tete u parkiću s električnim autićem ili sličnim fensi, a skupim igračkama za dijete, dok vam se čini da vaš klinac potajno pati jer i on nema takvo nešto, imajte na umu da je tata naporno radio pa možda dobio veliki bonus na plaću. Svatko ima svoje razloge i priče, a vaš financijski put ne treba pratiti ničiju fotogaleriju i ničiji život.

Koraci do financijski svjesnog roditeljstva
Financijski svjesno roditeljstvo ne znači škrtost. Ne znači ni odustajanje od malih užitaka. Znači samo malo više mindful pristup obiteljskim financijama jer samo zato što volite svoje dijete ne znači da morate podići minus svaki put kad vidite slatki bodi sa žirafom.
Kako bismo vas inspirirali na svjesnije upravljanje financijama, donosimo 5 savjeta uz koje vam obiteljsko budžetiranje neće više zadavati glavobolje.
Prepoznajte impulzivne okidače
Dosada, stres, krivnja jer mislite da ste „loš roditelj“ – sve to može biti okidač za impulzivnu kupnju. Sljedeći put kad vas povuče prst na ekranu, zastanite i pitajte se: „Trebam li stvarno ovo ili se samo želim osjećati bolje?“
Prije nego nešto kupite, pričekajte barem 24 sata
Što god bilo u pitanju (igračka, gadget ili pak preslatka haljinica) stavite na listu čekanja. Ako vas to i sutradan muči i neprestano razmišljate o tome, možda stvarno trebate tu stvar. Ako zaboravite, niste to ni trebali.

Napravite realan budžet i zalijepite ga na hladnjak
Ne morate biti financijski guru da bi upravljali financijama. Samo odredite koliko novaca mjesečno odlazi na djecu. (Spoiler: bit će više nego što mislite.) Na popis uključite baš sve – od pelena do Netflix pretplate zbog crtića, a zatim izbacite sve ono bez čega možete preživjeti i što vam, realno, neće nedostajati.
Uključite klince
Djeca već od pete godine mogu naučiti razliku između želje i potrebe. A tinejdžeri? Vrijeme je da i oni saznaju koliko košta život. Uključite ih u kućni budžet, planirajte zajednički i provodite financijsku pismenost kada god možete.
Prestanite kupovati zbog drugih
Ako odlučimo biti sasvim iskreni, mnoge stvari u vašem domu, a osobito one vezane za djecu (od odjeće do igračaka) vezane su za emocije koje ste željeli osjetiti kako biste se osjećali boljim roditeljem ili barem onim koji je više u trendu. No, niste loš roditelj jer niste kupili najnoviji set iz trgovine dječjih snova. Roditelj ste koji zna da je važnije imati stabilan račun, nego još jednog plišanog jednoroga na kojeg će vaše dijete najvjerojatnije već sutra zaboraviti.
Bonus savjet: Investirajte u iskustva, ne u stvari
Djeca će zaboraviti koju ste igračku kupili za Uskrs prošle godine, ali neće zaboraviti piknik u parku, kampiranje pod dekama u dnevnoj sobi ili vikend izlet kad ste zajedno tražili „skriveno blago“. Iskustva grade odnose, a kupnje grade - kartične dugove.

Roditeljstvo je najteži posao na svijetu i zaista ga ne treba dodatno otežavati financijskim stresom. Vrijeme je da postanete iskreni prema sebi. Priznajte si da vam ne trebaju svi ti sitni „must-have“ proizvodi da biste bili dobri roditelji. Treba vam malo više discipline, malo manje FOMO-a i puno više fokusa na ono što zaista vrijedi.
Jer vaše dijete vas treba prisutne, a ne zadužene.
Izvor naslovne fotografije: Pexels