Danas je sve digitalno i ako nije na društvenim mrežama – kao da se nije ni dogodilo. U takvom digitalnom okruženju, u kojem svi dijelimo svaki pa i najmanji trenutak našeg života online, nije ni čudno da je praksa sharentinga postala sve učestalija. O čemu se ovdje radi i što je sharenting?

Što je sharenting?
Sharenting je pojam (nastao od riječi share/dijeliti i parenting/roditeljstvo) koji označava praksu roditelja da objavljuju sadržaj o svojoj djeci na društvenim mrežama. To može uključivati bezazlene slike ili video zapise beba, ali i detaljne priče o svakodnevnom životu djece, njihovim uspjesima, vratolomija, “sramotnim”, smiješnim trenucima i slično.
Iako je najčešće vođeno dobrim namjerama roditelja i unatoč tome što dijeljenje važnih trenutaka može stvoriti osjećaj zajednice i podrške, važno je prepoznati potencijalne rizike i etičke probleme povezane s ovim trendom jer takvo dijeljenje može nenamjerno izložiti djecu raznim opasnostima.

Potencijalne štetne posljedice sharentinga
Jednom kada postanemo roditelji, više nismo odgovorni samo za sebe i svoje odluke, već i za našu djecu. Naše odluke ponekad neizravno, a ponekad vrlo izravno, utječu i na našu djecu. I zato je potrebno u obzir uzimati i njihovu dobrobit, prilikom donošenja bilo kakvu odluke pa čak i one koju ćete fotku objaviti na društvenim mrežama. Pitate se što može biti tako loše ako tu i tamo objavite neku sliku svoje bebe na internetu? Nemojte misliti da vas želimo zastrašiti ovime, ali ponekad je bitno u obzir uzeti sve potencijalne rizike, a mi smo ovdje da pričamo o njima. Ovo su neke od potencijalnih opasnosti.
Povreda privatnosti i problem pristanka
Djeca koja se pojavljuju u objavama roditelja obično nemaju priliku dati pristanak za svoju digitalnu prisutnost. Odsutnost pristanka može dovesti do osjećaja neugode ili ljutnje kada odrastu i suoče se s objavljenim sadržajem na koji nisu mogli utjecati. Istraživanja su pokazala da djeca mogu osjećati frustraciju ili sram zbog informacija koje su njihovi roditelji podijelili bez njihovog znanja. A tu je naravno i očiti problem privatnosti. Kako znate da vaše dijete neće odrasti u mladu osobu koja jako drži do svoje privatnosti i ne želi dijeliti detalje svog privatnog života online? Trendovi se mijenjanju (a mi se itekako nadamo da će ovaj u kojem dijelimo sve o sebi na društvenim mrežama uskoro otići u zaborav).

Povećan rizik od vršnjačkog nasilja
Sadržaj objavljen na internetu može postati materijal za ismijavanje u školi. Neugodne fotografije ili osobne priče mogu ponovno isplivati na površinu i dovesti do zadirkivanja ili maltretiranja. Budući da ono što je jednom objavljeno na internetu može ostati trajno dostupno, dijete može trpjeti posljedice i godinama kasnije. Cyberbullying je danas prisutniji nego ikada prije, a neki bi rekli da je čak i gori jer ako se događa u digitalnom svijetu – on zapravo „traje cijelo vrijeme“, a ne „samo“ kada je dijete u školi.
Izloženost predatorima i kriminalcima
Objavljivanje detaljnih informacija, poput toga koju školu dijete pohađa, njegove svakodnevne rutine ili lokacije, može nehotice pružiti podatke zlonamjernim osobama. Također, slike objavljene na internetu mogu biti zloupotrijebljene u ilegalne svrhe, uključujući dječju pornografiju. Zabilježeni su slučajevi gdje su slike djece korištene bez pristanka roditelja, što dodatno naglašava potrebu za oprezom.
Svakako razmislite prije nego sljedeći put objavite slike vaše djece s plaže/ljetovanja.

Utjecaj na samopouzdanje i potrebu za vanjskom potvrdom
Stalno poziranje za fotografije kako bi bile podijeljene na internetu može kod djece razviti osjećaj da njihova vrijednost ovisi o tuđem odobravanju. Oslanjanje na vanjsku potvrdu može ometati razvoj unutarnjeg samopouzdanja i dugoročno utjecati na mentalno zdravlje. Isto tako, znam slučajeve gdje djeca već mogu otvoreno izraziti da se ne žele slikati, ali roditelji ih svejedno „natjeraju“ jer moraju objaviti barem jednu sliku s petog rođendana svoje princeze (i pokupiti lajkove).
Rodna pitanja i dodatna štetnost objavljivanja fotografija za djevojčice
Djevojčice su posebno izložene kritici i pritiscima vezanim uz fizički izgled i to od najmanjih nogu. Dijeljenjem njihovih fotografija, roditelji nesvjesno mogu pojačati ideju da je vrijednost djevojke povezana s njezinim izgledom ili sposobnošću da ugodi drugima. Ovo dodatno hrani štetne rodne stereotipe i može negativno utjecati na razvoj djevojčica.
Uloga umjetne inteligencije u povećanju rizika
Razvoj umjetne inteligencije (AI) donosi nove opasnosti jer AI može generirati realistične slike i postoji zabrinutost da se dječje fotografije mogu manipulirati u neprimjerene svrhe. Zabilježeni su slučajevi na platformama poput Tik Toka i Instagrama gdje su fotografije djece privukle nepoželjne poglede i bile preuzimane ili “spremljene” bez pristanka (i to nekoliko stotina puta), što naglašava potrebu za dodatnim oprezom.
I sama sam nedavno naišla na neki AI generirani video koji je zapravo bio reklama za sigurnost na internetu. Naime, program je preuzeo fotografije petogodišnje djevojčice, generirao te slike na način da ju prikaže kao djevojčicu od 13 godina i njezino tijelo i glas fotošopirao. Kažem vam, umjetna inteligencija je jednako jeziva koliko i korisna.
Kako odgovorno dijeliti fotografije djece?
Ako unatoč svim ovim rizicima i dalje želite objavljivati slike djeteta, radi neke uspomene ili dijeljenja posebnih trenutaka s prijateljima ili rodbinom, preporuka je da se držite nekih sigurnosnih mjera.
Nije da vaše dijete mora biti top secret i ne morate ga skrivati kao neki celebrity parovi, ali svejedno je dobro obratiti pažnju i djelovati odgovorno.
- Neke stvari neka ostanu anonimne: Koristite emoji ili naljepnice kako biste prekrili djetetovo lice i izbjegavajte dijeljenje prepoznatljivih podataka (ime škole, lokacije treninga na koje djeca idu, itd). Mislim, činjenica da čak i Mark Zuckerberg stavlja emoji na fotku lica svog djeteta, mora nešto značiti.
- Koristite privatne profile: Osigurajte da su vaši profili na društvenim mrežama privatni i dostupni samo bliskim prijateljima i obitelji. Ni to nije u potpunosti sigurno jer sve što je online je i široko dostupno, ali privatni profil je barem neka prva crta sigurnosti koju možete osigurati.
- Tražite pristanak: Kako dijete odrasta, uključite ga u odluke o tome što se smije dijeliti i poštujte njegovu privatnost. Pitajte dijete želi li se slikati i smijete li objaviti tu sliku. Koliko je među vama onih koji kažu “pokaži mi sliku da vidim kako sam ispao/la prije nego objaviš”. Pa, malo je licemjerno onda ne pitati svoje vlastito dijete za pristanak, prije objave slike.
Zašto to radimo, ako znamo da štetimo svojoj djeci?
Nedavno sam naišla na članak u kojem jedna majka izražava žaljenje što je sliku svoje dvogodišnje djevojčice pretvorila u meme poznat u cijelom svijetu. Slika bi vam vjerojatno bila poznata kao Side Eyeing Chloe. Taj je video na YT pregledan 24 milijuna puta, a roditelji su sliku prodali i nekim gigantskim korporacijama poput Google Pixel. S dobivenim novcima platili su masu dugova, osigurali obrazovanje svoj djeci i još nekih puno „lijepih stvari“, ali majka danas svejedno žali što je kćer „iskoristila“ na takav način.
Ako među vama ima roditelja koji ovo čitaju i koji tu i tamo objave slike svog djeteta na svojim mrežama, samo vas pozivamo da preispitate svoje motive za dijeljenje tih fotografija. Iako je prirodno željeti podijeliti trenutak sreće s vašim najmilijima ili tražiti podršku zajednice, ključno je odvagnuti dugoročne posljedice po djetetovu privatnost i sigurnost. Često smo izuzetno strogi u svom roditeljstvu, pazeći na prehranu, obrazovanje i sigurnost svoje djece, a istovremeno im nesvjesno nanosimo štetu objavljivanjem njihovih fotografija.

Stručnjaci savjetuju roditeljima da vode otvorene razgovore s djecom o sharentingu te da budu svjesni posljedica svojih objava. Umjesto javnog dijeljenja, bolja opcija može biti stvaranje privatnih profila dostupnih samo najbližim članovima obitelji i prijateljima. Digitalni svijet sve je, samo nije etičan. A lijepi trenuci bit će jednako lijepi i u vašim privatnim foto albumima, bez lajkova i komentara ispod.
Izvor naslovne fotografije: Pexels