Budimo iskreni: za generaciju odraslu uz seks-pozitivnost, Cosmo kvizove i „Netflix & chill“, priznati da ti se jednostavno više ne da zvuči pomalo... izdajnički. Ali evo nas – izgoreni, preopterećeni, uz vapaj za 5 minuta više koje bismo bez razmišljanja iskoristili za spavanje ili za nešto što nas osobno veseli. A kad dan napokon završi, većina nas ne mašta o čipkastom donjem rublju ili eksperimentima u spavaćoj sobi. Žudimo za nečim puno luksuznijim: tišinom, snom i pauzom od svih obaveza.
Strast se danas vozi na stražnjem sjedalu – i ne, to nije zato što je vaš libido nestao. To je zato što vas život “gazi” 150 na sat i vaš živčani sustav jednostavno ne može više.

Kad su karijera, burnout i anksioznost jači od strasti
Danas je 2025., a nova predigra je emocionalna dostupnost. Karijere su brutalnije nego ikad, roditeljstvo je postalo natjecateljski sport, a konstantan pritisak da budemo „uključeni“, produktivni i prisutni ubio je strast i pretvorio seks u još jednu to-do stavku.
Burnout ne iscrpljuje samo vašu energiju – on otupljuje osjetila. Kad živite u režimu preživljavanja, tijelo daje prednost kortizolu umjesto oksitocinu. Mozak ne razmišlja o užitku, nego o tome kako preživjeti do petka. Želja za seksom postaje kolateralna žrtva kulture koja slavi „hustle“ i mrzi odmor.

Pa što se dogodilo s požudom?
Sjetite se kad vam je netko bio toliko privlačan da ste izgubili pojam o vremenu. Danas gubimo pojam o vremenu jer scrollamo Instagram i TikTok, a onda pokušavamo shvatiti gdje je nestalo naše samopouzdanje.
No, moderni libido ne nestaje jer više nismo seksualna bića. Nestaje jer živimo u svijetu u kojem mozak jednostavno više ne zna kako isključiti alarm. Stres, tjeskoba, perfekcionizam i vječna potraga za balansom tjeraju tijelo u konstantno stanje pripravnosti. A znate što se ne događa kad ste stalno u fight or flight modu? Orgazmi. Intimnost. Požuda.
No, recesija strasti nije samo vaš problem ili problem jednog para, jedne osobe, jednog braka. Ovo je kolektivni poremećaj modernog života. Mi više nemamo kapacitet za „luksuzne“ aktivnosti poput zavođenja, seksa, zadržavanja pogleda na partneru duže od 10 sekundi. Požuda ne cvjeta u Excel tablicama, u inboxu s 126 neodgovorenih mailova ni u roditeljskom chatu u 22:47. Požuda traži prostor. Disanje. Pauzu. A mi smo naučeni da je pauza slabost.

Intimnost u doba iscrpljenosti
Milijun puta ste čuli izjavu: “Mi, milenijalci, smo burnout generacija.” No, također smo i „generacija koja sve može“: karijera, side hustle, emocionalna inteligencija, roditeljstvo uz mindfullness, zelene smoothieje, zdravu crijevnu floru, duboku koncentraciju, nježno roditeljstvo... i negdje tamo – seks?
Moderna bajka o tome da istovremeno možemo biti strastveni, produktivni, seksualno aktivni i emocionalno stabilni više nije samo nerealna, nego i opasna. Hustle kultura nas je uvjerila da je zauzetost dokaz vrijednosti. Nitko nas nije upozorio da, kad si stalno „uključen“, tvoje tijelo počne gasiti sve što nije nužno za preživljavanje. A seks, nažalost, nije „kritična funkcija“.
Ako ste u dugoj vezi, ovaj pomak može izgledati kao alarm. Volite svog partnera, još vas privlači, ali seks vam je postao obaveza. No, imajte na umu da intimnost ne mora značiti seks. Za sve veći broj parova, emocionalna povezanost, fizička nježnost i čak zajednička tišina postali su važniji od klasičnog seksa. Spora nježnost je novo brzo uzbuđenje.

Mit o libidu
Vrijeme je da ubijemo ideju da visok libido znači zdrav odnos ili da govori išta o vašoj vrijednosti. Libido fluktuira. Na njega utječu stres, hormoni, mentalno zdravlje, trauma – i da, kapitalizam. To ne znači da ste slomljeni. To znači da ste ljudsko biće.
Normalizirajte u svojoj glavi činjenicu da je sasvim u redu da nemate želju za seksom. Sasvim je u redu da vam je trenutno prioritet san, tišina ili solo vrijeme. Prava crvena zastava nije manje seksa, nego ignoriranje zašto se to događa.

I što sad?
Za početak, zaboravite na scenarije i očekivanja. Jer vaša seksualnost ne mora (i ne bi trebala) izgledati kao nečija tuđa. Možda je u 2025. stvarni afrodizijak regulacija živčanog sustava. Možda se požuda ne vraća s novim igračkama, nego uz popodnevnu siestu. Možda je najseksi stvar koju možete učiniti za sebe i svoju vezu – da usporite.
Ne postoji čarobna poza iz Kama Sutre koja će riješiti recesiju požude. Ovo nije pitanje tehnike, nego pristupa životu. Evo i nekoliko konkretnijih smjernica koje bi ipak mogle pomoći:
- Smanji pritisak i redefiniraj intimnost – Seks ne mora izgledati kao na filmovima. Ponekad je to samo dodir, pogled, bliskost bez scenarija.
- Odmori se – Zvuči banalno, ali san je afrodizijak. Izmoreno tijelo ne želi ništa osim oporavka. Dakle, odmarajte kao da vaš odnos o tome ovisi – jer ovisi.
- Pričaj o seksu i osjećajima – S partnerom, terapeutom, prijateljima. Požuda voli sigurnost i iskrenost.
- Zaboravi na ekrane – Mobiteli su ubojice trenutaka. Makni ga s noćnog ormarića i ako je moguće, iz svog vidokruga.
- Usmjeri pažnju na tijelo – Ne kroz estetiku, nego kroz senzaciju. Pokret, dodir, prisutnost.

Dakle, seks nije projekt. Požuda nije to-do stavka. Intimnost nije aplikacija koja čeka ažuriranje. Sve su to stvari koje rastu kad ih prestanemo forsirati, kad im damo prostor da dišu. Kad umjesto perfekcije ponudimo autentičnost. Kad umjesto performansa ponudimo prisutnost.
Požuda će se vratiti. Ne kao munja, nego kao tišina. Kao prisjećanje. Kao meki povratak kući. Do tada, njeguj sebe. Njeguj ono što nije seksi, ali je stvarno.
Izvor naslovne fotografije: Pexels