MENU

Sunce kao omiljena terapija: Evo kako uživati u dužim danima

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 23. ožujka 2025.

Uskoro se pomiče sat, dani postaju dulji, sunca ima sve više, a u susret nam stiže i vrijeme za kratke rukave i sjedenje na klupama u zelenim parkovima. Što se nas tiče, počinje happy season u kojoj sunce igra glavnu ulogu.

Autor: Ivana Radić Objavljeno: 23. ožujka 2025.

Sunce nas je oduvijek punilo energijom, a sada nam je jasno i zašto. Postoje provjereni znanstveni podaci koji potvrđuju pozitivan utjecaj koji sunce ima na nas.

Izvor: Pexels

Zašto smo sretniji u proljeće?

Sve oko nas cvate, priroda se budi, svaki drugi story na Instagramu su procvale trešnje i magnolije (ako to nije znak proljeća u gradu, ne znamo što je). Sve je nekako ljepše u proljeće, sretniji smo, imamo više energije (osim ako vas ne muči proljetni umor), češće smo vani na zraku. Dopustite da se ispravim, češće smo vani na suncu. I tu je kvaka. 

Izlaganje suncu potiče proizvodnju serotonina u našem mozgu, a serotonin je, već znate – hormon sreće. 

Čini se da je Johnny Cash dobro znao na što misli kada je pjevao “You are my sunshine, my only sunshine,  you make me happy…”  jer eto, sunce nas stvarno usrećuje.

View this post on Instagram

A post shared by Ali Woods (@aliwoodsgigs)

Dakle, serotonin ne samo da podiže naše raspoloženje, već nam pomaže da se osjećamo smireno i fokusirano. Zato osobno obožavam uzeti kratke pauze na poslu i prošetati, ako ništa drugo, oko zgrade ureda. Nekako je sve lakše odraditi nakon što te sunce malo „ošine“.

Sunčeve zrake: da - ali uz oprez

Sunce je itekako dobro za nas, naš imunološki sustav, raspoloženje i kožu, ponajviše zbog vitamina D kojeg sadrže sunčeve zrake. Glavnina vitamina D stvara se u koži pod utjecajem sunčevog zračenja, a taj vitamin smatra se najstarijim hormonom na Zemlji. Nedostatak istoga, povezan je s učestalijim pojavama infektivnih bolesti u organizmu, a kako je bitan i za jačinu kostiju i zubiju, manja koncentracija vitamina D povezana je s osteoporozom i bolovima u kostima

Tijelo apsorbira vitamin D kroz sunčeve zrake. Ipak, znamo da sunce sadrži i UV zračenje koje je vrlo opasno i zato je iznimno (ponavljamo iznimno!)  važno znati dobro dozirati boravak na suncu.  

Izvor: Pexels

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ima savršenu formulu. 5 do maksimalno 15 minuta na suncu, dva do tri puta tjedno je taman dovoljno za boost vitamina D koje vaše tijelo traži. 

I zato, ako želite upiti dovoljno vitamina D, štopericu u ruke i zurite u sunce bez kreme, ali samo onda kada znate da će vrijeme na suncu biti strogo ograničeno. Nama je osobno pomisao sunca bez SPF-a pomalo zastrašujuća, pa smo okej s time da uzimamo vitamin D na neki drugi način (kroz supemente i hranu bogatu vitaminom D). 

Ako se pak odlučite za ovaj direktni sunčev boost bez zaštitnog faktora, izbjegavajte vrijeme između 10 ujutro i 4 popodne za mini sunčeve seanse, jer tada su zrake sunca direktne i veća je vjerojatnost od opeklina od sunca.

Izvor: Pexels

Terapija suncem

Kada smo u članku, odnosno naslovu, napisale da je sunce naša omiljena terapija, nismo mislile doslovno, ali istražujući malo dublje o temi povezanosti sunca i sreće, naišle smo na doslovnu terapiju suncem (samo malo drugačijeg naziva).

Svjetlosna terapija ili Light therapy stručno nazvana fototerapija je tretman koji uključuje izlaganje umjetnom izvoru svjetlosti koje zapravo oponaša sunce. Najčešći polaznici terapije ove vrste imaju problema sa sezonskom depresijom koja se javlja u kasnu jesen/zimu kada su dani kraći i kada ima manje sunca (i većinski žive u državama koje imaju manjak sunčanih sati u godini). 

Svjetlosna terapija dokazano liječi simptome depresije i to na način da balansira aktivaciju serotonima u mozgu, djeluje na cirkadijalni ritam, odnosno biološki ritam spavanja i budnosti, te doprinosi stabilnijim obrascima spavanja i povećava budnost. 

A kako izgleda terapija? Sjednete pokraj lampe ili takozvane light box koja imitira sunčevu svjetlost – i sjedite. To je to. Terapije većinom traju oko 30 minuta i za to vrijeme tijelu daju oko 10 000 luksa (lux- mjera svjetlosti). Sunce stvarno jest terapija.

Izvor: Pexels

Kako maksimalno iskoristiti duže dane?

Znanost doista je na našoj strani, ali 'ajmo biti realni – ne planiramo svi postati planinari ili trčati maraton samo zato što je vani ljepše vrijeme. Zato evo nekoliko jednostavnih (i zabavnih) načina kako upiti više sunca bez previše truda:

Kava i sunce = najbolji jutarnji ritual

Umjesto da scrollate kroz vijesti u kuhinji, iznesite kavu van. Balkoni, prozorske daske, bilo kakav komadić otvorenog neba – vaš mozak će vam biti zahvalan.

Pauza za ručak? Pojedite ga vani.

Čak i ako radite u uredu, 20 minuta na suncu umjesto pod fluorescentnim lampama znači manje stresa i više energije za popodnevni kaos.

Zamijenite plavo svjetlo i scrollanje za “pravu” svjetlost

Znamo, TikTok je primamljiv, ali probajte barem 15 minuta dnevno zamijeniti ekran šetnjom ili bar sjedenjem na klupi i upijanjem vitamina D.

Ubacite sunčane mikro-pauze

Ako radite od doma, izađite van između sastanaka. Mini šetnje oko kvarta ili barem na balkon – bolje ćete se fokusirati.

Sunčani vikend = besplatni wellness

Umjesto odlaska u zatvoreni shopping centar ili zadimljeni kafić, odaberite opuštanje uz izlet u prirodi, prošećite pored rijeke, sjednite na travu u parku. Svemir vam doslovno daje besplatan boost serotonina – iskoristite ga.

Izvor: Pexels

Idući put kad se počnete osjećati pomalo blue, sjetite se ovih divnih benefita koje sunce ima na nas i naš organizam, izađite na zrak, nasmijte se suncu i budite zahvalni što živimo u mediteranskoj zemlji koja ima pregršt sunčanih dana u godini.

Izvor naslovne fotografije: Pexels

#SUNCE #SUNCEVASVJETLOST #MENTALNO ZDRAVLJE

Preporučeni sadržaj