MENU

Nemaš vremena za biljke, ali želiš zeleni dom? Upoznaj terarije - rješenje za mamagere u žurbi

Autor: Mamager Objavljeno: 16. travnja 2025.

Ne znaš zaliti fikus i svaka biljka za koju brineš preživi samo dva dana, ali ipak sanjaš o zelenom domu? Terariji su tvoja prilika za stvaranje malih monumentalnih zen vrtova koji se uklapaju u svaki dom.

Autor: Mamager Objavljeno: 16. travnja 2025.

Privatni ekosustav u staklenci nije nikakva znanstvena fantastika. To je danas stvarnost koju može živjeti svatko od nas - uz terarije.

Nema pretjeranog zalijevanja, nema rahljenja zemlje, nema žalopojki o uvelim listovima i biljkama. I savršeni su za sve one koji zaborave zaliti svoje biljke, koji ne znaju kako se pravilno o njima brinuti ili su jednostavno samo mamageri (i tatageri) koji nemaju vremena ni za brigu o sebi, a kamoli za biljke.

Izvor: ARTelier SAFARI // Foto: Ivan Pavliš

Kako su nastali terariji?

Biljni terariji su čudesni, samoodrživi vrtovi u manjim ili velikim staklenim posudama koji izgledaju kao da su ispali iz snova… a zapravo potječu iz britanske kolonijalne mašinerije. Da, stvarno.

Naime, prvi biljni terarij (ili kako su ga tada zvali, Wardov spremnik) nastao je 1842. kad je engleski botaničar Nathaniel Ward shvatio da biljke unutar staklenke bolje rastu nego u londonskom zagađenju. Njegovo otkriće otvorilo je Pandorinu kutiju – ili, preciznije rečeno, bocu. Kolonijalni brodovi uskoro su u staklenim terarijima prenosili sadnice čaja, kave i banana iz Azije i Afrike u Europu, što je između ostalog omogućilo i širenje malarijom-pročišćenih imperijalnih ambicija duboko u srce Afrike.

Terariji su, kako se ispostavilo, promijenili tijek svjetske povijesti. Danas, srećom, mijenjaju samo interijere – i raspoloženja.

Izvor: ARTelier SAFARI // Foto: Ivan Pavliš

Zen estetika za kaotične dane

Za razliku od fikusa “koji se duri čim ga pogledaš poprijeko”, terariji su izuzetno zahvalni. Kad ih jednom sastaviš kako treba, zaliješ ih možda dva-tri puta godišnje (da, godišnje) i oni sretno bujaju sami.
To ih čini idealnima za nas koji volimo biljke, ali nemamo vremena brinuti o njima ili jednostavno samo nismo pronašli biljni perfect match.

I ne samo to – terarij je terapija u staklu. Gledanje vlastitog mini ekosustava kako raste, u prostoriji gdje su ti klinci upravo prolili voćni jogurt i pas razderao plišanog medvjedića, ima snagu izazvati efekt podizanja raspoloženja jednako kao i dobra čaša vina.

Izvor: ARTelier SAFARI 

ARTelier SAFARI: Gdje biljke susreću kreativni kaos

U trenutku kad većina mama na porodiljnom pokušava samo preživjeti dan, Antonia Rukavina je pokrenula biznis. Između dojenja, presvlačenja, crtanih filmova i pokušaja da sačuva vlastiti identitet, nastao je ARTelier SAFARI.

To je zapravo zagrebačka umjetnička tvornica koja je nastala s ciljem promocije stvaralaštva i kreativnosti, a u sklopu svog rada organizira mnoge radionice za odrasle i djecu. ARTelier SAFARI zamišljen je kao putujući atelje koji dozu kreativnosti prenosi na druge kroz online materijale, video tutorijale, ali i radionice koje održava uživo. 

I tako je rođen hit projekt: Terarij & Teranino.

Izvor: ARTelier SAFARI // Foto: Ivan Pavliš

Terarij & Teranino: Biljke, vino i dobar vibe

Ove radionice donose savršeni spoj DIY estetike, čaše teranina, humora, biljaka i blage euforije kad nešto napraviš svojim rukama. Ako voliš osjećaj kad nešto konkretno stvoriš, a da ti za to ne treba IT znanje, keramička peć ili savršena kuhinja, ovo je za tebe.

Sudionici na radionici izrađuju vlastite terarije, biraju biljke, ukrase, kamenčiće i figurice, dobivaju personalizirani rodni list za svoj mali eko sustav (da, stvarno) i vraćaju se doma s osmijehom i zelenim podsjetnikom da su sposobni stvoriti biljnu ljepotu. A sve to začinjeno kapljicom teranina.

Izvor: ARTelier SAFARI // Foto: Ivan Pavliš

Kako Antonia ima preko 10 godina iskustva u vođenju kreativnih radionica, kroz rad u jednoj humanitarnoj udruzi, zamislila je ove radionice kao jedinstveno i uzbudljivo iskustvo. 

Poticaj za vođenje radionica izrade terarija dobila u jednoj srednjoj školi kada je vidjela koliko djeca i mladi uživaju u izradi terarija, sadnji biljaka, ukrašavanju svoje zelene staklenke i to u sklopu projekta EKO relaksacija za mlade iz potresom pogođenih područja.

Izvor: ARTelier SAFARI 

Ponekad se Terarij & Teranino radionice odvijaju u paru što je veliki hit za zaljubljene parove, a najčešće one okupljaju pojedinačne biljkoljupce željne zabave i okupljanja. 

Sudjelovanje je namijenjeno ljudima koji vole stvoriti nešto svojim rukama, makar ih malo zaprljali. A takvih ima očito puno jer svaki termin se brzo popuni.

Sljedeća radionica održava se 27. travnja u 18 sati u Zagrebu, a prijaviti se možete na Instagram profilu Artelier.Safari.

View this post on Instagram

A post shared by ARTelier SAFARI (@artelier.safari)

Terariji su poput malog “ne” cijelom ovom ubrzanom, previše-zvuka-premalo-duše svijetu. Oni su zeleni, tihi i otporni, baš kao i ljudi koji ih biraju. A ako uz njih dolazi i malo vina i mnogo smijeha? E pa to je već ozbiljna terapija.

Zato sljedeći put kad ti sve izmakne kontroli, a trebaš da te nešto podsjeti da svijet ipak ima smisla, posadi svoj mali svemir u staklenci. 

Ili još bolje: napravi ga s Antonijom i ekipom

I ne zaboravi nazdraviti!

Izvor naslovne fotografije: ARTelier SAFARI // Foto: Ivan Pavliš

#TERARIJI #TERARIJ I TERANINO #BILJKE

Preporučeni sadržaj